28 Eylül 2021
Nil Doğan

Nil Doğan İletişimci Anne

Kararlı Olabilmek

  • 13 Ocak 2018
  • 136
  • 0

Merhabalar artık her hafta yazılarım bu köşede sizlerle buluşmayı bekliyor olacak..

İlk yazı biraz motivasyonel, siteninde adına müsemma bir konu “Kararlı Olabilmek”...

Özel hayatımızda sıkça kararlar veriyoruz bazen basit sıradan işler için bazende hayatımızın gidişatıyla ilgili önemli kararlar... En kötüsü de kararsız kalmak, masaya yatırılan öylece karar verilmeyi bekleyen konular en can sıkıcısı. Hani derler ya, en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir diye. Nihayete erdirmek için yola çıkmak ve belki de yeni başlangıçlar için, hemen bugün hatta şuan kararsız kaldığınız her ne varsa aklınızda, belki önemli bir proje, yeni bir yol, yada bir türlü karar veremediğiniz saçınızın şeklini, rengini değiştirmek bile olabilir, bugün bir karar verin ve tabiki istikrarlı olun. Kararlı olmak emin olun ki size başarıyı da beraberinde getirecek.

Çocukluğumuza dönelim, seçim yapabilme özgürlüğü aslında o zamanlardan beri bizimle birlikte gelişen bir olgu... Çocukken karar verme aşamasına geldiğinizde bile belki aileniz sizin adına yiyeceğinizden giyeceğinize tutunda hemen her konuda o bilmez diyip sizin adınıza kararlar verdi hatta gitmek istediğiniz okulu, seçmek istediğiniz mesleği dahi aile büyükleriniz belirlemiş olabilir. Bu ortamda büyümek demek, kararları başkasına bırakmak ve hayat boyu kararsızlık yaşıyor olmak demek..

Ama sizde biliyorsunuz ki bunu değiştirmek şuandan itibaren sizin elinizde,  hedefe odaklanın, kendinize güvenin, yapabileceğinize inanın ve aldığınız kararın arkasında durun. Karşınıza çıkan ilk olumsuzlukta pes etmeyin. Kontrolü elinize alın ve hayır diyebilmesini bilin. Bitirilmemiş iş, başlanmamış bir iştir..

Verdiğiniz önemli kararda sonuçların artılarını ve eksilerini düşünün hatta yazın, yazılı olarak düşünmek işinizi daha da kolaylaştıracak. Hata yapmaktan korkmayın, bu düşünce sizin azminizi kırmasın. Evet hata yapabilirsiniz, baştan başlayabilirsiniz herşeye.

Eğer bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız, ne zamandır karar veremediğiniz, başarısızlıktan, hata yapmaktan korktuğunuz konuları bir kez de bu bakış açısıyla düşünün. Kazananların hiç hata yapmayanlar, hatasız olanlar değil asla vazgeçmeyen kişiler olduğunu unutmayın!

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.