5 Aralık 2021
Yaşamınızı sadeleştirerek stres azaltmanın 10 yolu

Yaşamınızı sadeleştirerek stres azaltmanın 10 yolu

Bir şeylerden vazgeçmeye başlamanızdan itibaren hayatın yeni deneyimlerine hazırlanmaya başlarsınız. İşte, yaşamınızı sadeleştirerek stresinizi azaltmanızın 10 yolu:

 

Yaşamınızda ne kadar eşya varsa, dikkatiniz ve düşünceleriniz o kadar uyarılır ve stresiniz de eşit oranda artar. Daha az stres için yaşamı sadeleştirmek gereklidir. Bir şeylerden vazgeçmeye başlamanızdan itibaren hayatın yeni deneyimlerine hazırlanmaya başlarsınız. İşte, yaşamınızı sadeleştirerek stresinizi azaltmanızın 10 yolu:

  1. Asla okumadığınız mail listelerinin aboneliğinden çıkın. Aldığınız her mail dikkatinizi çekmek içindir ve dikkatinizi dağıtma potansiyeli vardır. Eğer dikkatinize değmeyecek bir konu ise, ondan bir an önce kurtulmaya bakın. Özlediğiniz mail listelerine istediğiniz her an yeniden abone olabilirsiniz.
  2. Dürtülerinizle alışveriş yapmayı bırakın. Dürtüleriniz sizi alışveriş yapmaya ittiği zaman önce kendinize gerçekten bu alışverişe ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Eğer bunun hakkında gerçekten düşünürseniz, o alışverişi de büyük ihtimalle yapmazsınız. Dürtülerinizle alışveriş yapmak gerçekten ihtiyaç duymadığınız ve hatta istemediğiniz eşyalar almanıza neden olur.
  3. Negatif insanları hayatınızdan çıkarın. Bu en önemli adımlardan biridir. Eğer bir insan sürekli olarak sizin zamanınızı ve enerjinizi alıyor ve karşılığında size pek fazla şey vermiyorsa, kendinize bu kişiyi gerçekten ne kadar sevdiğinizi sorabilirsiniz. Bu kişiyi desteklemeye devam mı edeceksiniz, yoksa artık onu bırakmanın zamanı geldi mi?
  4. Sosyal medya hesaplarınızı kapatın ya da birleştirin. Ne kadar çok online hesabınız olursa, dikkatiniz o kadar fazla dağılır. Gerçek arkadaşlarınız Twitter’da olmasanız bile sizi hatırlamaya devam edecektir!
  5. Odanızı temizleyin ve toplayın. Dağınık bir odaya uyandığınızda bu durum tüm gününüzü etkiler. Hatta uykuya dalmadan önce de bu dağınıklık uykunuzu negatif yönde etkileyecektir.
  6. Dolabınızdaki giymediğiniz ya da giymeyeceğiniz kıyafetlerinizi ayırın. Dışarıdaki dünyanızı sadeleştirmek, iç dünyanızın da sadeleşmesini sağlayacaktır.
  7. Hayatınıza daha fazla değer katmayan eşyalarınızdan kurtulun. Mısır patlatma makinenizi en son ne zaman kullandığınızı hatırlıyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, ondan kurtulma zamanınız gelmiş demektir.
  8. Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan silin. Böylelikle hayatınızdaki pek çok gereksiz dikkat dağıtıcı unsuru da silmiş olacaksınız.
  9. Evraklarınızı dosyalayın ve artık ihtiyacınız olmayan evrakları çöpe atın. İhtiyaç duyulmayan evrakların etrafta olması stres yaratır. Hayatınızı kaygıyı azaltmak için evraklarınızı toparlayın ve daha fazla ihtiyacınız olmayacağından emin olduğunuz eski evraklarınızı atın.
  10. Arabanızı temizleyin. Eğer arabanızda çok zaman geçiriyorsanız, oradaki dağınıklık hali de sizi negatif yönde etkiler. Çöpleri atmak ve kirleri temizlemek size bir dahaki arabaya bindiğinizde kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.