28 Eylül 2021
Trafikte Alkole Son!

Trafikte Alkole Son!

Yeni bir otomobil teknolojisi sayesinde çok yakında yüksek alkol seviyesiyle trafiğe çıkmak isteyen sürücüler araçlarını süremeyecek...

ABD'nin şehirleri birbirine bağlayan devasa yollardan sorumlu mecra NHTSA, yaptığı açıklama ile birlikte alkollü şekilde araç kullanmamın önünü kapatacaklarını duyurdu. Yaklaşık olarak 2008 yılından beri geliştirilmekte olan bir proje sayesinde alkollü sürücüler otomobillerini kullanamayacak.

Güvenlik için SürücüAlkol Tespiti adı verilen sistem, isterseniz direksiyona isterseniz de sürücükısmındaki kapıya monte ediliyor. DADSS adlı sistem otomatik olarak sürücünün nefesini test ediyor ve alkol seviyesini ortaya çıkartıyor.

Sarhoşsanız motoru bile çalıştıramayacaksınız!

Sürücü her ne kadar cihaza kuvvetli üflemese de, sistem doğru sonucu çıkartmayı başarıyor. Bunun yanı sıra parmağınızı özel bir tarayıcıya bastırarak, kandaki alkol oranını öğrenmeniz de mümkün oluyor.

Bu sistem sayesinde şayet kandaki alkol oranı limitin üstündeyseşoför aracı kullanamıyor, hatta motoru çalıştırmayı bile başaramıyor.

Öte yandan bir tür restoranlar birliği olan American Beverage ise, bu sistemin faydalı olmasının yanı sıra tek bir bardak ile yola çıkan ayık kişilerin bile ufak sapmalar yüzünden araçları ile başbaşa kalabileceklerini, bunun sektörü kötü etkileyeceğini söylüyor.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.