5 Aralık 2021
Mıhlama Nasıl Yapılır ?

Mıhlama Nasıl Yapılır ?

Trabzon'da kuymak olarak bilinen bir yiyenin bir daha vazgeçemediği bir lezzet; mıhlama tarifini sizler için hazırladık!

Uzun zamandır kahvaltı sofralarına bir alternatif olan mıhlamayı evde kendiniz yapmaya ne dersiniz? Trabzon'da kuymak olarak bilinen ve ekmeği bandırdıkça uzayan klasik bir lezzet olan mıhlamayı mutlaka denemelisiniz! Bu lezzete aşık olacaksınız! Sizler için tarifini hazırladık...

MALZEMELER

4 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı mısır unu
2 su bardağı su
300 gram trabzon peyniri

PÜF NOKTASI

İnce çekilmiş ve taze mısır unu yanı sıra kazeini (süt köpüğü) alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanmanız mıhlamanın tadını arttıracaktır.

PİŞİRME ÖNERİSİ

Su yerine süt kullanmayı tercih edebilirsiniz.Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil peyniri de kullanabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Tereyağını sahana aktarın. Kısık ateşte fokurdayana kadar eritin. Azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın. Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin. Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp, karıştırın. Mıhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin. Tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında ocaktan aldığınız mıhlamayı bekletmeden sıcak olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.