28 Eylül 2021
İş Yerindeki Stresten Kurtulmanın 7 Kolay Yolu

İş Yerindeki Stresten Kurtulmanın 7 Kolay Yolu

Stresi hayatımızdan silmeye çalışıyoruz ama günümüzün birçoğunu geçirdiğimiz iş yerlerinde stres ‘iş’ kelimesinin ikinci adı.

Çalışma ortamında, kişilerin birbirleri arasındaki iletişiminden, işin talep ettiklerine kadar her şey bir stres kaynağı. Fakat küçük adımlarla bu stresi başımızdan savmamız mümkün.

Öncelikle işe sürekli şikayet eden kişilere karşı bir gülümseme kalkanı koymakla başlamalısınız. Kendinizi olumsuz insanların olumsuzluk girdabından kurtarın. Genelde şikayetçi kişilerle tartışmak yalnızca daha stresli ve daha küçük bir dünyaya çekilmenize neden olur ve netice sizi daha stresli yapar.

İş yerindeki stresten kurtulmak için öncelikle sürekli şikayet eden kişilere karşı bir gülümseme kalkanı takınmalısınız.

Her zaman rahat kıyafetler giyin

Ayakkabı vurması, pantolonun dar gelmesi gibi herkesten saklamaya çalıştığınız sıkıntılar sizi olumsuzluğa çeker ve daha stresli olmanıza neden olur.

Omuzlarınızı gevşetin

Stres anında omuzlarımız gerilir ve yukarı kalkar. Bilinçli olarak omuzlarınızı düşürmek ise beyne stressiz olduğunuz mesajını verir. Düzenli şekilde omuzlarınızı kontrol edin ve bedeninizi stres hormonlarından kurtarın.

Yanınızda bitter çikolata bulundurun

Bitter çikolatanın serotonin üzerine etkisi ve lezzeti ihtiyacınız olan olumlu etkiyi size verecektir.

Bir bardak sıcak çay

Çay yaprakları stresi azaltan ve olumsuzluğu savuşturan aminoasitler taşır. Bu aminoasitler aitlerin vücutta etkisini göstermesi yarım saati bulsa da sadece sıcak bir kap çayı eline almak bile iyi hissetmenizi sağlar.

Nefesinizi düzenleyin

Stresle birlikte nefes alışverişleri de sıklaşır. Derin, tüm ciğerleri ve diyaframı dolduran bir nefes alın ve nefes verirken tüm havayı geri verin, ciğerlerinizi ve diyaframınızı boşaltın. Bunu birkaç defa tekrarlayın.

Beş dakikalık yürüyüşler yapın

Bu hem stresinizi azaltacak hem de stresin kaynağında fiziksel olarak uzaklaşmanızı sağlayacak.

Stresi avantaja çevirin

Sizi esir etmeden stresi iş enerjisine çevirin. Unutmayın, stres bir zamanlar hayatta kalmamızı sağlayan itici güçtü.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.