04 Mart 2021
Hiçbir halta yaramayan ve asla başarılı olamayacak insanların 5 ortak özelliği 

Hiçbir halta yaramayan ve asla başarılı olamayacak insanların 5 ortak özelliği 

Bazı insanlar ömürlerini kendilerine dev aynasından bakarak geçirmekten ve diğer insanları mutsuz ederek geçirmekten oldukça memnun… Bu 5 özellik bu insanları tespit etmenizi bir hayli kolaylaştıracak...

 

Hepimiz hayatlarımızda binbir çeşit insanla karşılaşıyor, muhabbet ediyor kimi zaman arkadaşlık kuruyoruz. Belli bir yaşa geldiğimizde insanların belirgin özelliklerini daha kolay tespit edebiliyor ve ona göre davranışlar sergiliyoruz. Ancak bir grup insan var ki, onları çözmek hiçbir türlü mümkün olamayabiliyor. Daima eleştirel, mutsuz, suratsız ve kendini beğenmiş vaziyetteki bu insanların ilk başta depresyon ya da herhangi bir başka psikolojik rahatsızlıktan muzdarip olduğunu düşünüyor ve yardım etmeye çalışıyorsunuz belki. Ancak acı gerçek şu ki, bazı insanlar ömürlerini kendilerine dev aynasından bakarak geçirmekten ve diğer insanları mutsuz ederek geçirmekten oldukça memnun… Aşağıda sıraladığımız bu 5 özellik bu insanları tespit etmenizi bir hayli kolaylaştıracak;

1. Daima sizi mutsuz edecek bir yol bulurlar

Bu insanlar garip bir şekilde mutsuzluktan zevk alır haldedirler. İşin kötü tarafı ise kendilerini değil çevrelerindeki normal insanları mutsuz ederler. Diğer insanları kötü hissedirecek şeyleri kelime aralarına öylesine güzel sıkıştırırlar ki, siz ne olup bittiğini anlamadan keyifsizleşmeye başlarsınız. Şaka yollu laf sokmak bu insanların en iyi kullandığı yoldur. Çünkü iş ciddiye bindiğinde ve size kötü hissetirdiğini belirttiğinizde “ama şakaydı” diyerek işin içinden sıyrılması onlar için çok kolaydır.

2. Eleştirmeye bayılırlar

Yerinde ve dozunda yapılan eleştiri daima iyidir. Size ileriye dönük bir şeyler katar. Ancak bazı insanlar için eleştirme eylemi zevk alınan bir ritüeldir. Bu insanları etrafınızda sıklıkla görebilirsiniz. En belirgin özellikleri ise siz fikirlerini sormasanız dahi fikir beyan etmeleri ve kişisel ve değiştirilmesi imkansız şeyler üzerinden sizi eleştirmeleridir. Örneğin, boyunuzun kısa olması, yüzünüzde ben olması, sesinizin ince olması gibi şeyler bizim elimizde olmayan ve barışık olmamaız gerek şeylerdir ancak bu gruptaki insanlar için birer eleştiri malzemesine dönüşebilirler.

3. Sürekli söylenmek onlara adeta zevk verir

Bu insanların bir diğer belirgin özelliği ise daima söylenmeleridir. Tabi hepimiz kimi durumlarda hayatın bizi soktuğu haller karşısında bazen kendimizi birilerine ya da bir şeylere söylenirken bulabiliyoruz. Ancak normal bir birey belli bir süre sonra artık içinde bulunulan durumu kabul edip, durumu düzeltmenin çarelerini ararken bazı insanla sanki söylenmeye devam etmek işleri yoluna koyacakmış gibi hiç durmadan bunu yapmaya devam ederler. Eğer bu gibi durumlarda bu insanların yanında bulunuyorsanız bir süre sonra sizinde enerjiniz tükenecek ve olumsuzluk girdabında kendinizi savrulurken bulacaksınız. Bu durumlarda o ortamdan uzaklaşmak gibi bir şansınız yoksa o kişiyi duymazdan gelmek ve kulaklarınızı tıkamaktantan başka hiçbir çareniz yok.

4. Diğer insanları küçük görmekten hoşlanırlar

Şu senaryoyu aklınızda bir canlandırın; Sohbet eden iki arkadaşınızı gördünüz ve neden bahsettiklerini anlamak, belki muhabbete ortak olmak için yanlarına gittiniz ve “ne konuşuyorsunuz?” diye sordunuz. O malum kişi size döndü ve şöyle dedi; “X ile alakalı, sen bilmezsin…” Çok tanıdık geldi öyle değil mi? İşte bu gruptaki insanlar böylesi durumlarda insanların üzerine basıp geçmek konusunda hiç tereddüt etmezler. Diğer insanları küçük görme onların başlıca özelliklerinden biridir. Mantığa dayanan bir sebebi olmaksızın kendilerini diğer insanlardan daha zeki görme eğilimindedirler.

5. Kendilerini acındırmayı huy edinmişlerdir

Tüm bu kötü özelliklerin üzerine en kötüsü ise kendilerini acındırırarak size kötü hissetirmeye çalışmalarıdır. Evet kimi zaman bazı insanlar hayatlarının karanlık bir döneminde böylesi kötü özellikler sergileyebilirler. Depresyon, bunalım ya da başka psikolojik rahatsızlık insanları aslında istemedikleri şekillerde davranmaya zorlayabilir.

Ancak bu gruptaki insanlar için bu durum malesef geçerli değil. Çünkü bu gruptaki insanlar size kötü durumda olduklarını söyledikten 1 gün sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebilirler. İstedikleri tek şey sizi kendilerine bağlı tutmaktır ve diğer yollar tükendiğinde duygu sömürüsüne başvururlar. Zor da olsa gerçekten yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarınızla, sizi kendilne bağlı tutmak için kendini acındıran bu gruptaki arkadaşlarınızı birbirinden ayırt etmek zorundasınız.

KAYNAK: filoji.com

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.