28 Eylül 2021
Hem Zayıflatıyor Hemde Hastalıklardan Koruyor!

Hem Zayıflatıyor Hemde Hastalıklardan Koruyor!

İnsan sağlığına olumlu etkileyen bir çok besin bulunmaktadır. Bu besinlerden bir taneside yaban pirinci! Hastalıklara oldukça etki etmektedir.

Hem kilo aldırmayan hemde sizi zinde ve sağlığınızda olumlu etkiler bırakacak bir besin mi arıyorsunuz? O halde 'yaban pirinci' tam da size göre! Yaban pirinci besin değeri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda kaloriside olduça düşük olan bu besin vücudu besleyici özelliğide bulunmaktadır. 

Bu noktada diyet yapanlar için, veganlar ve vejeteryanlarında tüketebileceği bir besindir. Protein değeri oldukça yüksek olan yaban pirinci saplık ve hastalıklara karşıda koruyucu bir besin kaynağıdır. İşte yaban piricinin faydalı olduğu alanlar...

ANTİOKSİDAN KAYNAĞIDIR

Antioksidanlar, kanser dahil, çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar. Kanada’daki Manitoba Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda, 11 farklı yabani pirinç örneği incelenerek, yabani pirincin beyaz pirinçten 30 kat daha fazla antioksidan içerdiği gözlemlendi. 

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Lipid düşürücü özellikleri dolayısıyla, düzenli yabai pirinç tüketiminin kardiovasküler faydalar sağladığı belirtiliyor. 

DAMAR TIKANIKLIĞI RİSKİNİ ORTADAN KALDIRIR

Düzenli olarak haftada 6 kere tam tahıl yiyen kadınlarda menopoz sonrası gelişebilen damar tıkanıklığı riski azalıyor.

DİYABET GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR

Yabani pirinç vb. tam tahıllardan tüketmek, yapılan araştırmalara göre 2. tip diyabet gelişme riskini yüzde 20-30 oranında azaltıyor. Bunun tam tersi şekilde, beyaz pirinç gibi rafine edilmiş tahılların tüketimindeyse, 2. tip diyabet gelişme oranı artıyor.

KALORİSİ DÜŞÜK PROTEİNİ YÜKSEK

Yabani pirinç, kahverengi piriçten yüzde 40 daha fazla proteine ve yaklaşık yüzde 30 daha az kaloriye sahip. Yabani pirinçteki protein, vücudumuz için gerekli amino asitlerin tümünü içerir. Bu açıdan, yabani pirinç, vegan ve vejeteryan beslenme açısından harika bir protein kaynağıdır. 

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.