5 Aralık 2021
Hayata değer katmış 21 kararlı kadın...

Hayata değer katmış 21 kararlı kadın...

Bilim dünyasından edebiyata, modaya, siyasete ve spora kadar bir çok alanda hayatımıza damgasını vurmuş kadınları tanımak ve hatırlamak lazım...

2

“Hepimiz harika şeyler gerçekleştiremeyebiliriz. Ancak her birimiz büyük bir sevgiyle küçük şeyler yapabiliriz.”- Rahibe Teresa (1910-1997)

Nobel Barış Ödülü (1979) sahibi Rahibe Teresa, kendi hayır cemiyeti aracılığıyla kimsesi olmayanlara göz kulak olmayı hedefledi. Sağlığı kötüleşene kadar – 2 kalp krizi geçirdi, zatürre ve sıtma oldu- yorulmadan amacı için çalıştı. Hastalıkları onun 1997 yılının Mart ayında görevinden ayrılmasına neden oldu; son nefesini aynı yıl Eylül ayında verdi.

3

“Erkeklerin kendi değerlerinden emin olduğu toplumlarda, kadınlar sadece tolere edilmez, ama onlara değer gösterilir.”- Aung Sang Suu Kyi (1945)

Birmanyalı muhalefet siyasetçisi Suu Kyi demokrasi yanlısı kampanyası nedeniyle 15 sene ev hapsinde tutuldu. Onun özgür kalması için 2010 yılında düzenlenen uluslararası bir kampanyadan sonra serbest bırakıldı. 1991 yılında Nobel Ödülü kazanan Suu Kyi hakkında “Onun mücadelesi yakın 10 yıllarda Asya’da görülen sivil cesaretin en olağan dışı örneklerinden biridir” değerlendirmesi yapıldı.

4

“Eğer maçı kazanmasaydım, bu yenilginin bizi 50 sene öncesine götüreceğini düşündüm. Kaybetmem kadınlar turnuvasını berbat eder ve tüm kadınların özgüvenini etkilerdi.” – Billie Jean King (1943)

20 Wimbledon ünvanına sahip Amerikalı tenis efsanesi, Billie Jean King, 1973 yılında, kendisine erkeklerin daha üstün sporcular olduğunu söyleyen  Bobby Riggs’i yenerek “Cinsiyetlerin Savaşı”nda $100,000 tutarında ödül kazandı.

 

5

“Herkesin değer görmeye ihtiyacı var. Herkesin potansiyel olarak geri verebileceği bir şeyler var.” Lady Diana (1961-1997), Galler Prensesi

Prenses Diana“halkın prensesiydi”, çok sevildi. Hayatını hayır işlerine adadı; Nobel Barış Ödüllü mayınların yasaklanması kampanyasına öncülük etti.

6

“En iyi intikam, demokrasidir.” – Benazir Bhutto (1953-2007)

Bhutto Pakistan’ın 11. başbakanı ve Müslüman bir devleti yöneten ilk kadındı. Liderliği sırasında ülkesinde askeri diktatörlüğe son verdi ve kadın hakları için savaştı. 2007 yılında bir intihar saldırısıyla öldürüldü.

8

“Sahip olduğunuz şeyler için minnettarlık duyun; daha fazlasına sahip olursunuz. Eğer sahip olmadıklarınıza odaklanırsanız, hiçbir zaman yeterli şeye sahip olmazsınız.” – Oprah Winfrey (1954)

Oprah, cömert bir hayırsever olarak, Mississippi’de fakir bir bekar anneden doğdu. Şu an $2.7 milyar değerinde olan ünlü bir talk show sunucusu ve medya sahibi.

by Henry Hering, copied by Elliott & Fry, half-plate glass copy negative, 1858 (1950s)

“Hislerin kendilerini kelimelerde harcadığını düşünüyorum; aslında sonuç getiren davranışlarda kendilerini saf hale getirmeliler.” – Florence Nightingale (1820-1910)

“Lambalı kadın”, Florence Nightingale, Kırım savaşında yaralı askerlere hemşirelik yaptı. Onun mesleğine duyduğu tutku ve bağlılık kamuoyunun hemşirelik mesleğine dair algısını değiştirdi. Hastaların içinde bulunduğu hijyen koşullarını iyileştirme konusunda sergilediği ısrarın birçok hayat kurtardığına inanılıyor.

NEW YORK, NY - APRIL 12: Singer Madonna Launches Her Signature Fragrance

“Güçlüyüm. Hırslıyım ve tam olarak ne istediğimi biliyorum. Bu beni çekilmez bir kadın yapıyorsa, bana uyar.”- Madonna (1958)

Madonna, eğlence endüstrisinde olan bir kadın olarak, emsalsiz düzeyde bir güç ve kontrol sahibi olmuştur. Müziğini 300 milyondan fazla sayıda plakla satmış ve şarkı yazarlığı, oyunculuk, film yönetmenliği, moda tasarımcılığı ve çocuk kitapları yazarlığı gibi bir çok alana el atmıştır.

11

“Kadın ve erkeğin her bir araya gelişi, yıllardır birlikte olsalar bile, yeni bir macera olmalıdır.” – Marie Stopes (1880-1958)

İngiliz bilimci Marie Stopes, 20. yüzyılda doğum kontrolü ve seks eğitimi alanlarında gösterdiği başarılarla biliniyor. Kamuoyu önünde evlilikte romantik ve cinsel mutluluğa değinerek toplumdaki birçok bariyeri ortadan kaldırmıştır.

15

“Moda solar, sadece stil her zaman aynı kalır.”- Coco Chanel (1883-1971)

Chanel çamaşırcılık yapan bir annenin ve pazarcı bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Dünyanın gördüğü en iyi moda tasarımcılarından biri olmadan önce kulüp şarkıcısı ve şapkacıydı.

 
 

17

“Bir tarzınız olmalıdır. Bu her sabah kalkmanıza yardımcı olur. Bunsuz hiçbir şeysinizdir. Ve sadece kıyafetlerden bahsetmiyorum.”- Diana Vreeland (1903-1989)

Diana Vreeland, 20. yüzyılda moda dünyasının en etkili kişilerinden biriydi. 1937 den 1962 yılına kadar Harper’s Bazaar’ın yazar ve editörlerinden biri olarak ve 1963’den 1971 yılına kadar  ise Vogue için çalıştı.

18

“Sıkı çalışma kırışıklıkları zihinden ve ruhtan uzak tutar.” – Helena Rubinstein (1870-1965)

Helena Rubinstein 1902 yılında Avusturalya’ya parasız olarak ve tek kelime İngilizce bilmeden göç etti. Akabinde Merino koyun yününde bulunan yağ olan lanolini kokulu çiçeklerle karıştırdıktan sonra dünyanın ilk kozmetik şirketlerinden birini kurdu. Bunu takiben, o dönemde sürecin içinde olan dünyanın en zengin kadını oldu.

19

“Vücudumu sargılayabilir, ellerimi bağlayabilir, hareketlerimi yönetebilirsiniz: siz çok güçlüsünüz ve toplum sizin gücünüzü destekliyor; ancak bayım, benim niyetime müdahale edemezsiniz.” -George Sand (1804-1876)19.yüzyıl Fransız romancı ve deneme yazarı George Sand, sosyalistti. Yüksek sosyete çevrelerini halka açık yerlerde erkek kıyafetleri giyerek şoke etti. Sosyalist olarak, işçi kooperatifinde yayınlanan kendi gazetesini çıkardı.

 

21

“Biz kanun-yıkıcılar olduğumuzdan değil; kanun-yapıcı olma çabalarımızdan dolayı buradayız.” – Emmeline Pankhurst (1858-1928)

Emmeline, tutkulu bir feminist ve etkili kadın aktivisti olarak kocasıyla birlikte, 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında kadın hakları için savaştı. Kocasını kaybettikten sonra 3 kızıyla birlikte çalışarak “Kadınların Sosyal ve Politik Birliği”ni oluşturdu ve kadınların oy hakkını savundu.

 
 

 

22

“Bir şeyde başarısızlığa uğramadan yaşamak mümkün değil, eğer ihtiyatla yaşıyorsanız bunu hiç yaşamamış olabilirsiniz – bu durumda ise gıyaben başarısız sayılırsınız.”- J.K Rowling (1965)

Harry Potter serisinin ilk kitabını yazmayı bitirene kadar bir fakirlik girdabından geçen J.K. Rowling dünya çapında 400 milyon kopya sattı. İngiltere’de devlet yardımıyla yaşayan biriyken, 5 sene içinde kitabının başarılı olmasıyla multi-milyoner bir kadın oldu.

 

23

“Eğer tüm kurallara uyarsanız tüm eğlenceyi kaçırırsınız.”- Katharine Hepburn (1907-2003)

Katherine Hepburn yer aldığı filmlerde güçlü-iradeli kadınları oynadı.  En iyi kadın oyuncu dalında 4 akademi ödülü kazandı – bir aktristin kazandığı en fazla sayıda ödül. Onun alışılmadık, geleneklere uymayan, maskülen tarzda tercihleri, o dönem bir tabu olarak değerlendirilen, kadınların pantolon giymesini kabul edilir kıldı.

 

by (Mary) Olive Edis (Mrs Galsworthy), matte bromide print, circa 1910

“Kızların ve kadınların daha iyi eğitim almalarına ilişkin hissedilen kaygının önemli bir bölümünün kaynağı kadınların politik engellerinin sürmeyeceğine olan inançtır.”- Millicent Fawcett (1847-1929)

Millicent Fawcett hayatını kadın hakları için barışçıl yollara savaşmaya adadı ancak kadınların oy hakkı hareketinin değeri fark edilmeyen bir lideri olarak kaldı. Bir kaza sonucu kör olmasına rağmen, politikacı olan eşi Henry Fawcett’in çalışmasını teşvik etti.

27

“Birinin ilk adımı atması gerekeceğini biliyordum ve hareket etmemeye karar verdim.”- Rosa Parks (1913-2005)

“Medeni hakların ilk leydisi” olarak da bilinen, Afro-Amerikalı Rosa Parks 1950’li yıllarda ırk ayrımının yaşandığı Alabama’da sivil hakların öncülüğünü yaptı. 1955 yılında Montgomery Alabama’da bir otobüste beyaz bir yolcuya yerini vermeyerek otobüs şoförünün emrine uymadı. Onun bu hareketi, eyalet toplu taşıma sistemini felce uğratan  Montgomery Otobüs Boykotunu tetikledi.

 

28

“Affetmek cesur olanlara ait bir özelliktir.” – Indira Gandhi (1917-1984)

Indira Gandhi Hindistan Başbakanı olarak 15 sene görevde kaldı. 1984 yılında uğradığı suikaste kadar Hindistan’da demokrasiye giden yolu açtı.

 

29

“ En önemlisi hayattan keyif almak – mutlu olmak – önemli olan tek şey bu.” – Audrey Hepburn (1929-1993)

Dünyaca ünlü bir aktrist olmasının yanı sıra Audrey Hepburn, hayatının ilerleyen döneminde ününü iyi bir amaç için de kullandı ve UNICEF Elçisi oldu. Etiyopya, Ekvador ve Bangladeş gibi ülkeleri ziyaret ederek farklı konuları gündeme getirdi ve ondan sonra gelen starların takip edebileceği harika bir örnek oluşturdu.

 

31

“Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Herşeyin sadece anlaşılması gerekir.”- Marie Curie (1867-1934)

Polonyalı-Fransız bir fizikçi ve kimyager olan, herkes tarafından bilindiği adıyla  “Madam Curie” 2 Nobel Ödülü kazanan ilk kişidir. Liyakatlarının sonucunda Paris Üniversitesi’nin ilk kadın öğretim üyesi ve Fransa’nın ulusal anıt mezarına koyulan ilk kadın olmuştur.

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.