11 Aralık 2018
Epsom Tuzu Hakkında Her Şey

Epsom Tuzu Hakkında Her Şey

Bu tuzu kullanabileceğiniz o kadar çok alan var ki, siz de şaşıracaksınız.

İsmini Surrey, İngiltere’deki doğal kaynaklardan alan epsom tuzu teknik olarak tuz sayılmamakla birlikte doğal yollarla oluşan magnezyum ve sülfat bileşimi olan bir mineraldir. Epsom tuzu yüzyıllardır sağlık, güzellik ve günlük hayatta önemli bir kurtarıcı rolü oynamıştır.

Konu üzerine yapılan çalışmalarla magnezyum ve sülfatın cilt yüzeyinden emildiği kanıtlandığından epsom tuzuyla yapılan banyonun en etkin kullanım yolu olduğu söylenmektedir. Magnezyum insan vücudundaki 325 enzimin çalışmasını düzenlerken sülfat besinlerin emilimine ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Epsom tuzu kesinlikle doğal olarak oluşan bir mineraldir. Magnezyum sülfat sülfür ve oksijen içeren ve evde çok alanda kullanılabilen bir inorganik tuzdur. Bu tuzu kullanabileceğiniz o kadar çok alan var ki, siz de şaşıracaksınız.

Kas Ağrılarını ve Krampları Dindirmek: Epsom tuzunun suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilmesiyle hazırlanan karışım kas ağrılarının en büyük savaşçıdır. Epsom tuzuyla yapılacak banyo migren ağrılarının giderilmesine büyük katkılar sağlar.

Sindirim Sorunlarını Çözer: Epsom tuzunu oral yollarla almak (suda eritip içerek) bağırsak hareketlerini düzenlemekte büyük etkiler yaratır. Epsom tuzu suda çözündüğünde laksatif etki yaparak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur, safra ve karaciğer temizliği yapar.

Vücuttan Toksinleri Atar: Epsom tuzunun içinde bulundurduğu sülfat en büyük toksin avcılarındandır. Epsom tuzuyla yapılan banyo ters osmosis etkisi yaratarak vücuttaki toksinlerden ve metallerden kurtulmanızı sağlar. Banyo suyuna katılacak iki ölçü epsom tuzu belirli aralıklarla tekrarlandığında toksinlerden kurtulmayı sağlayarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Boğaz kaslarınızı rahatlatın: Zor bir gün mü geçirdiniz? Banyonuza bir fincan Epsom tuzları ekleyin ve sizi inanılmaz şekilde rahatlatacaktır. Epsom tuzları, rahatlatıcı özelliklerinin yanı sıra cildi yumuşatır, boğaz kasları rahatlatır. Magnezyum ve sülfat bedeninizi sakinleştirmek için mükemmeldir.

Sebze yetiştirin: Sağlıklı meyve ve sebze üretmek için magnezyumun çok yararı vardır. Bunun için bir çorba kaşığı epsom tuzunu 3 litre suyun içine karıştırın. Meyve veya sebzelerinizi bu suyla sulayın.

Cildinizdeki pul pul kuruluğu alın: Magnezyum ve sülfat cilt üzerinde etkili bir temizleyicidir. Yüz temizleyicisinin içine bir tutam epsom tuzu ekleyin. Cildinizin pürüzsüz olmasını sağlarken, ince çigilerin oluşmasını da önler.

Sert su lekelerini giderin: Banyonuzda sürekli yıkanmaktan dolayı sert su lekeleri oluşur. Bu lekeleri çıkarmak o kadar da kolay değildir. Epsom tuzu ile banyonuzu ovarsanız, su lekelerinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Dekorasyonda kullanın: Boş kavanozlarınızın üzerine sprey yapıştırıcı sıkın. Ardından elinizle üzerine epsom tuzu serpin. Işıl ışıl, şık ve dekoratif kavanozlara sahip olacaksınız.

Kıymıkları çıkarın: Elinize kıymık mı battı? Bir buçuk su bardağının içine bir tatlı kaşığı epsom tuzu koyun. Karıştırın ve elinizi bu karışımın içine batırın. 20 dakika tuttuktan sonra cildinizin yumuşadığını ve kıymığı daha kolay çekebildiğinizi göreceksiniz.

Sağlıklı saçlara kavuşun: Saçlarının sağlıklı ve bakımlı olması için eşit miktarda epsom tuzu ile saç kremini karıştırın. Bu karışım ile saçınızın derisine masaj yapın ve 10 dakika süreyle bekletin. Duruladıktan sonra saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.

Bahçe bakımında kullanın: Sümüklü böcekler veya salyangozlar, bahçeleri olan kişilerin büyük sorunu. Bahçede ne ekilse yiyip bitirirler. Onların istilalarından kurtulmak için gelmelerini istemediğiniz yerlere epsom tuzu serpin.

Yumuşak çamaşırlar elde edin: Çamaşırlarınızın doğal bir şekilde yumuşak olmasını istiyorsanız, durulama suyuna epsom tuzu ilave edin. 

Vücut detoksu yapın: Sıcak bir banyo size iyi gelecektir. Küvete iki bardak Epsom tuzu ekleyin ve içinde 10 dakika boyunca yatın. Vücudunuzdaki tüm toksinler, sülfat sayesinde dışarıya çekilecektir. Ayrıca vücudunuzdaki ağır metalleri de alacaktır. Ayakları dinlendirin. Uzun saatler ayakta kalıyorsanız Epsom tuzu banyosu ile hem ayaklarınızı dinlendirin hem de tüm kaşıntıyı yok edin.

Dişlerinizi beyazlatın: Epsom tuzları ile dişlerinizi fırçalamanız halinde dişleriniz bembeyaz olacaktır. Ayrıca boğaz ve ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

Cildi yumuşatın: Kuru ciltler için mükemmeldir. Cildi yumuşatır ve cildi besler. Kullanırken epsom tuzu ile eşit miktarda zeytinyağı karıştırın.

Fareleri uzaklaştırın: Çöp kutusu evinizin dışında ise farelerin gelmemesi imkansızdır. Eğer çöp kutusunu etrafına epsom tuzu serperseniz, fareler kokudan rahatsız olacak ve çöpünüze gelmeyecektir.

Morlukları giderin: Vücudunuzun bir yerini çarptığınız zaman morarır ve ağrır. İki yemek kaşığı epsom tuzunu bir fancan suyun içine döküp karıştırın. Sonra bu karışıma batırdığınız bezi morlukların üzerine koyun. Morluk ve ağrı hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.