23 Ocak 2019
Cilt Kanserine Yol Açabilecek 7 Yanlış

Cilt Kanserine Yol Açabilecek 7 Yanlış

Güneşten koruyucu ürünleri dışarıda değil, güneşe çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce evinizde sürmelisiniz...

cilt-kanserine-yol-acabilecek-7-yanlis-1440661702-18729777368

1.Güneşten koruyucu ürünleri dışarıya çıktığımda sürebilirim Doğrusu:

Güneşten koruyucu ürünleri dışarıda değil, güneşe çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce evinizde sürmelisiniz. Çünkü güneşten koruyucu ürünler ancak bu süre içinde deriden emilerek görev yapmaya hazır hale geliyorlar. Güneşten koruyucu ürünleri cildinize bir tabaka oluşturacak şekilde ve eşit dağıtarak uygulamalısınız

2. Güneş koruyucuyu bir kez sürmem yeterli gelecektir Doğrusu:

Sanılanın aksine güneş koruyucu ürünleri bir kez sürmek sizi güneşten tüm gün boyunca korumak için yeterli gelmiyor. Bu nedenle krem sürme işlemini yaz aylarında her 2 saatte bir tekrarlamalısınız. Denize veya havuza girdikten sonra ya da aşırı terlemeniz halinde bu süreyi beklemeden tekrarlamanız gerekiyor.

3. Daha yüksek koruma faktörü daha iyidir Doğrusu:

SPF 30 optimal korumayı sağlamak için yeterli geliyor. SPF 70 ya da 100 faktörü bir kez kullanmak sizi güneşten tüm gün boyunca koruyamaz. Yüksek koruma faktörleri sizi güneşten daha çok korusa da, daha uzun süre koruduğu anlamına gelmiyor.SPF 30 faktörlü bir koruyucu sizi güneş ışınlarından yüzde 90 korurken, 70 faktör ise yüzde 98 oranında koruyor. Bu çoğu zaman göz ardı edilebilir bir farklılık aslında. Burada önemli olan, güneşten koruyucuları cildinize sürme işlemini gün içinde yaklaşık her 2 saatte bir tekrarlamanız. Diğer bir deyişle, her 2 saatte bir sürülen 30 faktörlü bir güneşten koruyucu sadece bir kez sürülen 100 faktörlü güneş koruyucularından daha etkin görev yapıyor.

4. Güneşten koruyucu sürdüm o halde tüm günümü güneş altında geçirebilirim Doğrusu:

Güneşten koruyucu kremler sizi güneşin zararlı etkilerinden yüzde 100 koruyamazlar. Bu nedenle şapka, güneş gözlüğü ve koruyucu kıyafetler kullanmanın yanı sıra güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmaktan kaçınma alışkanlığına devam etmelisiniz.

5. Kremi gövdeme ve yüzümü sürdüm, güneşten korunuyorum Doğrusu:

Güneşten koruyucuları sürerken kolların iç kısımları, saç derisinin sınırları, burun üstü, göz kapakları, kulaklar, ense ve ayak üstleri kolayca atlanabiliyor. Saç kaybı nedeniyle kafa derisinde oluşan açık alanlara da mutlaka koruyucu kremin eklenmesi gerekiyor. Ayrıca dudaklarınızı da bu bölge için özel üretilmiş koruyucularla korumayı ihmal etmemelisiniz.

6. Geçen sezonlardan kalan güneş koruyucu kremlerimi kullanabilirim Doğrusu:

Güneş koruyucu kremleri satın alırken üzerindeki son kullanım tarihlerine dikkat etmeyi unutmayın. Kremlerin içeriğinde bulunan aktif maddelerin son kullanım tarihinden sonra etkisi azabiliyor ya da yok oluyor.

7. Herhangi bir güneş koruyucu ile güneşten korunabilirim Doğrusu:

Ürünü cilt tipinize uygun olarak seçmeye özen gösterin. Cildinize uygun olmayan bir koruyucu sizi kullanmaktan soğutabilir. Cilt tipinize uygun bir seçim yapmanız sizi krem kullanmak konusunda rahatlatır ve cesaretlendirir. Akneli, yağlı, kuru ya da hassas ciltler gibi cilt tipinizi tanıyarak sizin için özel hazırlanmış güneş koruyucu kremlerden birini tercih etmelisiniz.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.