5 Aralık 2021
Çalışmaya Gidilecek 8 Cazip Ülke

Çalışmaya Gidilecek 8 Cazip Ülke

Çalışma disipliniyle tanınan ülkenin yaşam standardı yüksek...

ALMANYA

46 bin dolar. İşsizlik ise yaklaşık yüzde beş. Çalışma disipliniyle tanınan ülkenin yaşam standardı yüksek, ancak göreceli olarak yaşam pahalı değil. Almanya’nın bir diğer artısı, diğer ülkeleri sarsan ekonomik krizlerden kolay kolay etkilenmemesi.

Gözde iş alanları: Teknoloji, mühendislik, tıp ve teknik altyapı.

Göçmenlere sempati: 3 milyon Türk'e ev sahipliği yapan Almanya, yaşanması en kolay ülkelerden.

Çalışma izni: Almanya’da faaliyet gösteren bir şirketin referansıyla başvuranlar haricinde, teknoloji, mühendislik, tıp ve teknik altyapı alanlarında çalışanlar zorlanmadan çalışma izni alabiliyor. Unutmadan, Almanya’da Türklerin başında olduğu 70 bin işletme var

KANADA

Kanada, OECD Daha İyi Yaşam Endeksi verilerine göre dünyanın beş numarası. Göçmenlik başvurusu kabul edilenler ömür boyu yaşama hakkını elde ediyor. Kanada’da üç yıl yaşadıktan sonra elde edilen Kanada vatandaşlığı hakkı ile birlikte Kanada pasaportu sahibi olunuyor. Göçmenler anne ve babalarını da Kanada’ya alabiliyor.

Gözde iş alanları: Finans, mühendislik, pazarlama ve sağlık.

Göçmenlere sempati: Vancouver ve Toronto dünyanın başta gelen çok kültürlü şehirlerinden ikisi.

Çalışma izni: Kanada’nın göçmenlere yönelik ‘Federal Vasıflı Çalışan Programı’ kalıcı yerleşim sunuyor. Programa katılabilmek için, son 10 yılda en azından bir yıl nitelikli bir işte çalışmış olmak, Kanada’da bir işverenden teklif almak, Kanada’nın iki resmi dilinden (İngilizce ve Fransızca) birini asgari seviyede konuşabilmek veya Kanada kurumlarında eğitim görmüş olmak gerekiyor.

ABD

Kuruluş felsefesi göçmenlik üzerine kurulu. Halen dünyanın en parlak beyinleri çalışmak için 'Yeni Dünya'nın yolunu tutuyor. Wall Street ve Silikon Vadisi en büyük iki çekim merkezi…

Gözde iş alanları: Fizyoterapi, hemşirelik, tıp, bilişim, finans.

Göçmenlere sempati: ABD, çok farklı ülkeden insanların bir araya geldiği ülke. Herkes birbirinin kültürüne ve farklılıklarına saygı gösteriyor. Nüfusun yüzde 13’ünden fazlası göçmen. İşinizi iyi yaptığınız sürece nereli olduğunuz önemsenmiyor.

Çalışma izni: Bir işverenin sponsorluğuyla, yeni bir iş kurma durumunda, ABD’de yaşayan bir akrabanın referansıyla ya da mültecilik halinde çalışma izni alınabiliyor.

İRLANDA

Dünyanın en önemli beş oyun şirketinden üçü, 10 medikal teknoloji şirketinden dokuzu, en önemli ilaç firmalarından sekizi, Google ve Facebook başta olmak üzere internet devlerinin Avrupa ofisleri İrlanda’da bulunuyor. İrlanda, yüzde 12.5 ile Avrupa’da şirketlerden en az vergi alan ülkelerden biri. Ayrıca ada ülkesinde kişi başı milli gelir 50 bin doların üzerinde.

Gözde iş alanları: Teknoloji firmaları, dijital dünya, mühendislikler ve satış.

Göçmenlere sempati: dünyanın sıcakkanlı 10 ülkesinden biri olarak gösteriliyor. Birçok uluslararası şirketin burada konumlanması, yabancı çalışanların sosyal yaşamda zorlanmamasını sağlıyor.

Çalışma izni: Doğa bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik, bilişim, tıp, hemşirelik, finans, satış ve pazarlama alanlarından kalifiye çalışanlar kolaylıkla çalışma izni alabiliyor.

BİRLEŞİK KRALLIK

Birçok etnik, dini grup Birleşik Krallık’ta yaşıyor. Ülkeye son yıllarda düzenli şekilde gerçekleşen Avrupalı göçü Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği’nin en çok üniversite mezunu göçmen çeken toprakları olmasını sağladı. Ayrıca Londra’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Şehirdeki kişi başı gelir Birleşik Krallık ortalamasının üç katı.

Gözde iş alanları: Bilişim, teknoloji, finans, satış ve pazarlama.

Göçmenlere sempati: : Sadece 2014 yılında 260 bin göç aldı. Dinsel, etnik topluluklar kültürlerini büyük bir hoşgörüyle istedikleri gibi yaşayabiliyor ve geliştirebiliyor.

Çalışma izni: Yaş, eğitim, deneyim ve geçmişte kazanılan ücret üzerinden vize veriliyor. En garantili yol Britanyalı bir işverenden sponsorluk almak ve iyi bir eğitim geçmişine sahip olmak.

DUBAİ

Dünyanın dört bir yanından kalifiye çalışanlar Dubai ve Abu Dabi gibi iki ticaret merkezinin bulunduğu BAE’de çalışmayı tercih ediyor. Üst düzey kuruluşların burada bulunması, dolgun maaşlar, günlük hayatın sadece İngilizce bilerek yürütülebilmesi tercihte rol oynuyor. Ayrıca Emirlikler kalifiye yabancı göçmen akışına büyük destek veriyor.

Gözde iş alanları: İnşaat, enerji, hizmet ve finans.

Göçmenlere sempati: 9.5 milyona yakın BAE nüfusunun sadece yüzde 13’ü yerel halktan oluşuyor. Yaşamın akışı içinde farklı din, dil ve milletlere tolerans var.

Çalışma izni: BAE’de çalışma iznini işveren ayarlıyor. Özel sektörde iki senelik, hükümet adına çalışıyorsanız üç senelik vizeler veriliyor. Aldığınız çalışma vizesi ile ailenize referans olabiliyorsunuz.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Çin Halk Cumhuriyeti, ihracat ve üretimde dünya lideri. 1.3 milyardan yüksek nüfusuna rağmen işsizlik oranı sadece yüzde 4. Çin, 1989’dan 2014’e kadar yıllık ortalama yüzde 9.08 büyüdü. Pekin, Şangay, Guangzhou, Shenzhen gibi şehirler yüksek ticaret kapasiteleriyle dünyanın dört bir yanından kalifiye çalışanları çekiyor. Çince öğrenmek önemli!

Gözde iş alanları: Bilişim, finans, bankacılık, mühendislik, satış, pazarlama ve İngilizce öğretmenliği.

Göçmenlere sempati: Eğer Çince konuşur, Çin kültürüne yakınlık gösterirseniz bu ülkede antipatiyle karşılaşmıyorsunuz.

Çalışma izni: Çoğunlukla Çin’de faaliyet gösteren firmaların referansıyla alınıyor. Ancak son yıllarda devletin sahip olduğu kurumlar bile yabancı çalışanları tercih edebiliyor.

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.