5 Aralık 2021
Başarılı olmayı engelleyen 18 kötü alışkanlık

Başarılı olmayı engelleyen 18 kötü alışkanlık

İster iş hayatınız, isterse kişisel hayatınızda olsun kendinizi başarısız buluyorsanız, bir de bu alışkanlıkları gözden geçirin...

 

Başarı ile ilgili açıklanması gereken bir sır varsa, o da elde ettiğiniz kadar bir şeylerden vazgeçmeniz de gerektiğidir. Kendinizi yerden yere vurmak yerine, verimli düşünüp verimli çalışarak çok daha ileriye gidebilirsiniz. 

Sizler için Forbes'in hazırladığı bu alışkanlıkları derledik. Başarmak için önce değişime inanmalısınız...

 1. Bilinmezlik korkusu

Hayatta hiçbir şey kesin değildir. Garantisi olan hiçbir şey yoktur. Eğer belirginlik olgusunun çoğu zaman bir ilüzyondan ibaret olduğunu fark ederseniz, yeni bir işe, bir projeye ya da herhangi bir yola başlarken daha cesur olursunuz.

 1. Duygularınızı göz ardı etmek

Yaşadığınız duyguları size gönderilmiş mesajlar olarak düşünün. Örneğin öfkeniz, size güçsüz yanlarınızı gösteriyor olabilir. Anksiyete hisleriniz hayatınızda bazı şeylerin dengede olmadığına işaret ediyor olabilir. Korkularınız size umursadığınız olayları gösteriyordur. Unutmayın hisleriniz asla rastgele değildir. Eğer bir hedefe varmak istiyorsanız mutlaka duygularınıza kulak verin.

 1. Sorunlarınız yokmuş gibi davranmak

Borcunuz varsa bunu bir tablo şeklinde yazın. Kötü alışkanlıklarınız varsa bunları listeleyin. Sorunlarınızdan kaçmak yerine sistematik bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Kendinize karşı dürüst olun.

 1. Rahatsızlıktan kaçınmak

Sahip olduğunuz kötü alışkanlıkların çoğu, aslında sizin bazı durumlarla başa çıkma mekanizmalarınızdır. Sadece sizi iyi ya da rahat hissettiren şeyleri değil, sizi zora sokan ama faydalı olacak şeyleri de yapın.

 1. En sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakmamak

Gerçek başarı daha ruhani bir durumdur, yani kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman başarılı olamazsınız. Sağlıklı olmak bu yolda en büyük adımlardan biridir.

 1. Mağdur psikolojisi

Geçmişte yaşadıklarınızın hayatınıza yön vermesine izin vermemeniz gerekiyor. Şu anda yaşadıklarınız da hayatınıza yön vermeyecektir. Unutmayın herkesin hayatında dikenli yollar olmuştur, bunları kendinizi zayıf görmek için kullanmayın.

 1. Bahaneler, bahaneler

Olmak istediğiniz yerde olmayışınızı kendinize açıklamak istemeniz çok normal. Öte yandan bunun size engel olduğunu söylemek sizi daha da yavaşlatır. Eğer bulduğunuz bahanelerin aslı varsa bile, bunların sizi yerden yere vurmasına izin vermemlisiniz.

 1. Öğrenilmiş çaresizlik

Öğrenilmiş çaresizlik, insanların hayatında fazla zorlukla karşılaşıp zamanla kendilerini güçsüz hissetmeye başlamasıdır. Hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu kendinize tekrar öğretmeniz gerekiyor.

 1. Sorunlarınızı savunmak

Bir arkadaşınız hayatınızdaki bir sorunla ilgili size bir tavsiye verdiğinde, onu dinliyor musunuz yoksa sorununuzun ne kadar büyük olduğunu mu anlatıyorsunuz? Eğer sorunlarınızı savunuyorsanız, bir önceki maddedeki öğrenmiş çaresizliğin bir örneği olabilirsiniz.

 1. Dikkatinizi dağıtan şeyler

Hayatta ileri doğru yol almanıza ya da hayatınızı inşa etmenizi engelleyen ne varsa dikkatinizi dağıtıyordur. Gereksiz sosyal sorumluluklar, vaktinizi çalan arkadaşlar gibi unsurlardan sıyrılmanız gerekiyor.

 1. Sevilmeye ihtiyaç duymak

Kimse herkes tarafından sevilemez, bunun birçok farklı sebebi vardır ve hiçbiri o insanlar doğrudan alakalı değildir. Bazıları sizi severken, bazıları eleştirecek, bazıları sevmeyecek, bazıları da nefret edecektir. Siz hayatınızda istediğiniz başarılara karar verin ve bu insanları geride bırakmayı öğrenin.

 1. Her şeyi kendi başınıza halletmeye çalışmak

Hayatınızdaki bütün rolleri, işleri ve sorumlulukları üstlenmeye çalışmanıza gerek yok. Başarılı bireyler kendilerini işe boğmaz, bunu yerine işi yapacak en iyileri bulup onlarla çalışır, destek alırlar. Enerjinizi boşa harcamak, potansiyelinize ulaşamamanız demektir.

 1. Karşı koyma

Rahatlık sınırlarınızın içinden çıkıp, yeni şeyler denemeye doğal olarak bir direnç geliştireceksiniz. Örneğin yeni iş yerine, sizi her ne kadar gerse de kalkıp gitmeniz gerekiyor. Bununla birlikte eğer bir konu hakkında fazla şüphe varsa, muhtemelen doğru yolda ilerlemiyorsunuz demektir.

 1. Kestirme çözümler ve kestirme yollar

Kalıcı ve anlamlı şeyleri bir gecede inşa edemezsiniz, bunu beklentilerinizden çıkarın. Gerçek değişimler zaman içinde, adım adım giderek olmalıdır.

 1. Başlamak için 'içinizden gelmesini' beklemek

Motivasyon bekleyince gelen bir his değildir, aksine sizin onu bulup hissetmeniz gerekir. Başarılı bir birey olmak için, prensiplere ve doğru alışkanlıklara ihtiyaçlarınız var. Bunlardan biri de motivasyonunuzu yaratmaktır.

 1. Başarısızlık korkusu

Bu korku insanın elini kolunu bağlayan, değişimden geri tutan, bazı durumlardan kaçınmasına sebep olan kötü bir histir. Başarısızlığı bir sonuç değil, öğrenme yolunda bir fırsat olarak görmelisiniz.

 1. Sahip olmak istediğiniz şeylere sahip olan kişileri kıskanmak

Sizin hedeflerinize ulaşmış biri hakkında nasıl konuştuğunuz bile, başarılarınızı etkileyecektir. Kıskançlık yüzünden onların küçük hatalarını bulup eleştirmek bile sizi içten içe yavaşlatır. Kendi kendinizi sabote etmenize sebep olur. Başkalarınız yargıladığınız sürece, içinde bulunduğunuz kutudan çıkamazsınız.

 1. Kendiniz değişmeden önce içinde bulunduğunuz durumun değişmesini beklemek

İnsan varacağı noktayı bir hedef beller ve oraya ulaştığında hayatının daha iyiye gideceğine inanır. Fakat hayat içten dışa doğru değişen bir olgudur, yani durumumuz değiştiğinde bizler değişmeyiz, aksine biz değiştiğimizde içinde bulunduğumuz durum değişir.

 

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.