Arkadaşına Gönder
İşleminiz yapılıyor

Yeşil Kahve Zayılatıyor mu?


Zayıflama, kilo verme, incelme derdinde olanların son zamanlardakg gündem konusu yeşil kahve... Özellikle Dr. Mehmet Öz'ün programında yeşil kahve içmenin, vücudu toksinlerden arındırıcı etkisinden söz etmesi ve  zayıflamaya yardımcı olacağını söylemesi bu ilgilerin tüm dikkatlerini üzerine topladı. Peki nedir bu yeşil kahve, yararları, zararları nelerdir?  Nasıl tüketilmelidir. Derli toplu bir bakalım...

 

Yeşil kahve nedir?

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir.

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir?


* İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır ve zayıflatır


* Bazal metabolizmayı hızlandırır. Kalori yakımını hızlandırır ve klo verme sağlar.


* Çok yüksek antioksidan etkiye sahiptir, serbest radikallerin zararlı etkilerini önler.


* Enerji verir, yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir.


* Şeker hastalığı riskini azaltıcı etkisi vardır


* Hipertansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardır

Yeşil kahve nasıl pişirilir?

Yeşil kahvenin evde hazırlanışı oldukça pratik ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonra 180 ml sıcak su üzerine eklenir ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

Yeşil kahve günde kaç kez içilebilir?


Yeşil kahve sabah ve akşam olarak günde 2 kez içilebilir. Fazlası zararlı olacaktır. 

Yeşil kahvenin zararları nelerdir?

Yeşil kahve son zamanlarda zayıflama ürünü olarak vitrinlerde çok rastlanan ve kullanılan bir üründür. Ancak aşırı kahve tüketimi vücutta su tutulmasına neden olabileceği için yeşil kahve içilen dönemlerde günde en az 2.5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Yeşil kahve çekirdeği özü

Osman Müftüoğlu ise bu kahvenin özünden yapılan zayıflama haplarını şöyle değerlendiriyor:
 "Çiğ ya da kavrulmamış kahve meyvesinin tohumlarından hazırlanan bu desteğin kahve çekirdeklerinin içindeki “klorojenik asit” sayesinde etkili olduğu ileri sürülüyor. Bu maddenin karaciğerde şeker üretimini tahrik eden enzimi baskılayarak kilo vermeye yardımcı olduğu ileri sürülüyor, hatta bu nedenle tip 2 diyabet riskini bile azaltabileceği söyleniyor.Bu düşünceleri destekleyen ve desteklemeyen bilimsel çalışmalar var. Sayıları henüz yeterli değil. 
Genelde kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu zaten hep düşünülmüştür, ancak kahve içindeki antioksidanların sağlığa faydalı olabileceği biliniyor. Yine de dikkatli olmakta ve doktorunuza danışmadan kullanmamakta fayda var."

Kararlı Kadınlar 08 Mart 2014
Etiketler; Yeşik Kahve, Zayıflama
Diğerleri Tümü »
Facebook
Çok Okunanlar
 
Anasayfa Künye İletişim Üste çık

Bunu da okudunuz mu?
Mükemmel Cilt Ve Mükemmel Saçlar İçin 5 Besin
0 0 977
Paylaş Tweet Email